Chorągiew Komturstwa Gniewskiego

Nasza Miłość

Teatr Historyczny

Chorągiew Komturstwa Gniewskiego skupia ludzi zafascynowanych historią. Nasi członkowie są inicjatorami oraz założycielami Bractwa Rycerskiego Zamku Gniewskiego oraz Konfraterni Św. Wojciecha, współtwórcami świetności zamku w Gniewie oraz turniejów i inscenizacji historycznych tam organizowanych. Odtwarzamy rozmaite okresy historyczne i militarne (starożytność, średniowiecze, czasy nowożytne, polskie, krzyżackie, szwedzkie, pruskie i inne) dbając o szczegółowe odtworzenie realiów epoki.

Od wielu lat z powodzeniem uczestniczymy w licznych turniejach rycerskich w kraju i zagranicą.
Od 1998 roku współorganizujemy największe w Polsce inscenizacje historyczne takie jak „Bitwa pod Grunwaldem” oraz „Vivat Vasa!”.

 

Zamek w Gniewie

STĄD SIĘ WYWODZĘ

W 1282r. Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie objął swym władaniem ziemię, gniewską, która stała się ich pierwszą posiadłością po lewej stronie Wisły i ważnym strategicznym punktem w dalszym rozszerzaniu wpływów. Zakonnicy rozpoczęli budowę okazałego Zamku i warownej osady, a w roku 1297 lokowali miasto na prawie chełmińskim.

Zamek w Gniewie stał się najpotężniejszą twierdza Zakonu Krzyżackiego na lewym brzegu Wisły. Zbudowana na przełomie XIII i XIV wieku była domem komturów krzyżackich, a w czasach polskich siedzibą starostów. Starostwo gniewskie należało do Radziwiłłów, Zamojskich i Lubomirskich. Od roku 1667 starostą gniewskim był Król Polski Jan III Sobieski, a po nim jego żona Maria Kazimiera. Okres rozbiorów to rządy pruskie.

W roku 1807, rezydował tutaj przez kilka miesięcy, generał Jan Henryk Dąbrowski wraz ze swym sztabem. Gniew do Polski powrócił w roku 1920, kiedy to do miasta wkroczyły wojska polskie na czele z gen. Józefem Hallerem.

W roku 1962 pojawiłem się ja – Krzysztof Górecki, a w kilka lat później Jarosław Stuczyński i Stanisław Szmit. Razem zaczęliśmy tworzyć współczesne dzieje zamku w Gniewie, a potem Ruchu Rekonstrukcji Historycznej w Polsce.

Pomagaliśmy w organizacji

Bitwa pod Grundwaldem

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem jest największą imprezą historyczną w Polsce i jedną z trzech największych imprez średniowiecznych w Europie. Co roku przyjeżdżają na nią rzesze odtwórców historycznych oraz turyści z całej Europy.

Vivat Vasa!

Vivat Vasa! to największa w Polsce inscenizacja bitwy XVII-to wiecznej, obrazującą starcie z roku 1626 znane w historii jako „Bitwę Dwóch Wazów”, pomiędzy królami Polski i Szwecji z dynastii Wazów, Zygmuntem III Wazą, oraz Gustawem II Adolfem

Współpraca

Naszym partnerem jest Muzeum Zamkowe w Malborku, z którym współpracujemy od ponad 20 lat

W latach 2015 i 2016 byliśmy twórcami nowej koncepcji Oblężenia Malborka. Zamek został otoczony „scenami”, na których non stop prezentowane były atrakcje rodem ze średniowiecza. Nieustannie rozgrywane były konne i piesze turnieje rycerskie, pokazy sokolnicze, fosy i uliczki wokół zamku pełne były bardów, żonglerów flagami, muzyków, teatrzyków dla dzieci i teatrów ulicznych, zewsząd rozbrzmiewała muzyka, tłumy turystów oblegały rzemiosło historyczne, a co najważniejsze – najmłodsi mieli multum zajęć i rozrywek w grodzie dziecięcym. 

{

Dla rekonstruktora najważniejsza jest pasja, miłość do historii i wierność jej realiom. W naszej pracy intensywnie zagłębiamy się w prace naukowe, które pozwalają na uchwycenie tego, co pozwala być w teatrze autentycznym. Z nami z przyjemnością przeniesiesz się w czasie!

 

Zaplanuj wydarzenie

Skontaktuj się ze mną

k.gorecki@grunwald1410.pl

Znajdź nas

83-110 Tczew, ul. Polna 1A/B/2

Zadzwoń

+48 602 326 824

Obejrzyj strony

www.teatrhistoryczny.pl
www.grunwald1410.pl

Fundusz Wsparcia Kultury

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19