Dni Grunwaldu 2021

Uroczystości upamiętniające 611 rocznicę bitwy pod Grunwaldem

 

Apel Grunwaldzki

17 lipca 2021 roku, odbyły się uroczystości upamiętniające 611 rocznicę Bitwy pod Grunwaldem. Z powodu pandemii, już drugi rok z rzędu, obchody tego wydarzenia musiały odbyć się w ograniczonym charakterze. Jak rok temu tak i teraz, zabrakło licznie odwiedzających nas pasjonatów historii oraz turystów. Jednaj jak co roku przybyli rekonstruktorzy historyczni.

Gospodarze Pól Grunwaldzkich, czyli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, we współpracy z Fundacją Grunwald, zorganizowały obchody zwieńczone apelem grunwaldzkim. Na uroczystości przybyli zaproszeni goście, w tym ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Eduardas Borisovas, któremu towarzyszyła delegacja wojskowych i cywilów przybyłych z Litwy. Interesujące przemówienie wygłosił marszałek województwa, Gustaw Marek Brzezin. Zaproszenie przyjął również wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki. Nie zabrakło także liczne zgromadzonych harcerzy z ZHP.

O klimat całego wydarzenia zadbało ponad 100 rekonstruktorów historycznych odtwarzających okres średniowiecza, przybyłych pod Grunwald z całej Polski. Główna część rocznicowych uroczystości Apel Grunwaldzki, odbył się pod pomnikiem grunwaldzkim. Barwnie zaprezentował się tam poczet króla Władysława Jagiełły i księcia Witolda oraz posłów Wielkiego Mistrza wręczających po raz dwudziesty czwarty nagie miecze królowi polskiemu. Na koniec złożono pod pomnikiem wieńce i zrobiono okolicznościowe zdjęcia.

Żywimy nadzieję, że w przyszłym roku, już bez przeszkód, w pełnym wymiarze i przy udziale tysięcy gości, spotkamy się wszyscy na Polach Grunwaldu, aby po raz dwudziesty piąty przekazać miecze królowi Władysławowi Jagielle i uczestniczyć w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.

Udział delegacji reprezentującej Kapitułę Bitwy pod Grunwaldem był możliwy dzięki dofinansowaniu uzyskanemu przez Fundację Wspierania Kultury i Edukacji z Programu Narodowego Instytutu Wolności PROO Priorytet 5 .

https://www.facebook.com/narodowyinstytutwolnosci

http://www.niw.gov.pl/

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili zorganizowanie tych ważnych dla nas obchodów.