Średniowiecze

Z dbałością o Szczegóły

Wojowie i rycerze za czasów Piastów

Mieszko I pierwszym historycznym władcą Polski, a jego syn Bolesław Chrobry pierwszym królem. Młodzież poznaje drużynę książęcą Mieszka i Bolesława, jej uzbrojenie i wartość, doświadcza ciężaru kolczugi. Z Bolesławem Krzywoustym kojarzy się pierwszy opis pasowanie na rycerza w państwie polskim. Młodzież poznaje symbolikę pasowania na rycerza.

Nieodzownym elementem kultury dworskiej były rozrywki rycerskie. Polowanie daje nam sposobność do zapoznania młodzieży z budową i działaniem różnych typów kuszy. Natomiast dopełnieniem zajęć jest turniej rycerski i czasy Kazimierza Wielkiego, mało, kto wie, że był on nie tylko budowniczym Polski, ale również miłośnikiem turniejów rycerskich.

 

Rodowód rycerstwa

Tym razem przenosimy się do okresu podboju Iberii przez Arabów, do czasów Karola Młota oraz utworzonej przez niego frankijskiej jazdy pancernej, z której to wyłoniła się nowa warstwa społeczna – rycerze. Opowiemy, co było główną siłą tej nowo powstałej formacji kawaleryjskiej, jakie było ich uzbrojenie. Uczniowie będą mieli możliwość doświadczenia ciężaru uzbrojenia jeźdźców frankijskich, poznają jej wartość. Opowiemy o dalszych losach rycerzy i ich drodze prowadzącej do Ziemi Świętej.

Scenariusz stosowany zamiennie z „Wojowie i rycerze za czasów Piastów” dla starszej grupy młodzieży.

{
Nawet najlepszy scenariusz i wybitny aktor nie zastąpią tego, co daje nam dotknięcie historii przez stroje i broń dawnych czasów. Pozwalają one wszystkim naszym zmysłom chłonąć to, co niezwykłe i wyjątkowe dla danej epoki.

Zaplanuj wydarzenie

Skontaktuj się ze mną

k.gorecki@grunwald1410.pl

Znajdź nas

83-110 Tczew, ul. Polna 1A/B/2

Zadzwoń

+48 602 326 824

Obejrzyj strony

www.teatrhistoryczny.pl
www.grunwald1410.pl