Długi wiek XIX

Z dbałością o Szczegóły

Powstania narodowo-wyzwoleńcze

To nowe zajęcia, opracowane z myślą o klasach 7 SP oraz 3 Gim., nader aktualne w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Obejmują okres od zaborów Polski, aż po 11 listopada 1918 roku, kiedy to młodzież pozna postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Jeden z uczniów wcieli się w postać naczelnika, z którym, po 123 latach zaborów powróci do Polski NIEPODLEGŁOŚĆ.

Zajęcia poruszają zagadnienie powstań narodowo wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwi młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Poznają rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkają postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Józefa Wybickiego, Piotra Wysockiego, aby po 123 latach traumatycznych doświadczeń Polaków spotkać Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbol odzyskania Niepodległości.

 

123 lata niewoli

Czas zaborów wydaje się momentem śmierci kulturowej, ale nic bardziej mylnego! Przez 123 lata według Austrii, Rosji i Prus nie istnieliśmy jako naród. Była to jednak tylko śmierć terytorialna. Dzięki staraniom miejscowej ludności przetrwały język i kultura, które powyższe kraje próbowały stłamsić i skazać na zapomnienie. 
Nasza siłą był patriotyzm i aktywna walka o wolność. Organizowane spiski patriotyczne i zbrojne raniły nas i pozbawiały wielu wspaniałych ludzi, ale ożywiały nadzieje i przypominały o tym jak bardzo kochamy wolność! Liczne ukryte organizacje prowadziły nie tylko walkę zbrojną, ale także informacyjną oraz kulturową. Życie Polaków pod zaborami to ciągła walka o niepodległość, którą chcemy przybliżyć młodemu pokoleniu. Symbole i postacie najważniejsze dla tego okresu powinny zapaść dzięki nam w ich serca.

{

Nawet najlepszy scenariusz i wybitny aktor nie zastąpią tego, co daje nam dotknięcie historii przez stroje i broń dawnych czasów. Pozwalają one wszystkim naszym zmysłom chłonąć to, co niezwykłe i wyjątkowe dla danej epoki.

 

Zaplanuj wydarzenie

Skontaktuj się ze mną

k.gorecki@grunwald1410.pl

Znajdź nas

83-110 Tczew, ul. Polna 1A/B/2

Zadzwoń

+48 602 326 824

Obejrzyj strony

www.teatrhistoryczny.pl
www.grunwald1410.pl