Vivat Vasa!

Współorganizowaliśmy

Bitwa Dwóch Wazów

Jednym z najciekawszych projektów, które przez prawie 10 lat współtworzyliśmy, była największa w Polsce impreza historyczna odtwarzająca XVII-wieczną wojskowość. Rozgrywała się ona w realiach wojny pruskiej z 1626 roku, podczas której pod Gniewem spotkały się armie dwóch królów z rodu Wazów. Króla polskiego Zygmunta III Wazy oraz Gustawa II Adolfa króla szwedzkiego. 

Wydarzeniu towarzyszyły salwy armatnie i wystrzały z broni palnej, które rozbrzmiewając na gniewskim zamku, powodowały w turystach drżenie. 
Podczas imprezy odbywały się liczne inscenizacje przedstawiające np. oblężenie zamku, czy efektowną bitwę dwóch Wazów na nadwiślańskich błoniach umożliwiających przeprowadzenie spektakularnej szarzy husarskiej na szwedzkie szańce.  Szczęk uzbrojenia, tętent i rżenie koni szarżujących na szeregi przerażonych i uciekających Szwedów, wystrzały z muszkietów i huk armat, wywoływał wśród turystów zachwyt i drżenie serca.

Wśród punktów programu popularnością cieszyły się popisy chorągwi husarskiej marszałka województwa pomorskiego, pokazy musztry regimentów autoramentu cudzoziemskiego (muszkieterzy i pikinierzy) oraz kaskaderskie pokazy ujeżdżania koni przez lekką jazdę.

 

Zaplanuj wydarzenie

Skontaktuj się ze mną

k.gorecki@grunwald1410.pl

Znajdź nas

83-110 Tczew, ul. Polna 1A/B/2

Zadzwoń

+48 602 326 824

Obejrzyj strony

www.teatrhistoryczny.pl
www.grunwald1410.pl