Niepodległa

Największa DEFILADA Historyczna w Polsce

Defilada 100-lecia odzyskania niepodległości

15.08.2018 ulicami Warszawy z okazji święta Wojska Polskiego przemaszerowała Defilada Wojska Polskiego. Z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości defilada została rozszerzona o rekonstruktorów historycznych, którzy przedstawili historię oręża polskiego. Organizatorem głównym jest Ministerstwo Obrony Narodowej, a współorganizatorem Komitet Organizacyjny Defilada 2018 składający się z przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznej oraz MON. W projekcie uczestniczyło około 2000 osób. Poza żołnierzami Wojska Polskiego, ponad 300 jeźdźców i około 1000 rekonstruktorów historycznych oraz historyczne pojazdy zmechanizowane.

Całość Defilady prezentowała historię wojskowości Polskiej od czasów Mieszka I po współczesność. Fundacja WKiE była organizatorem jednego z elementów Defilady 2018- kolumny późnego średniowiecza, obrazującej tryumf w Bitwie pod Grunwaldem. Rekonstruktorzy historyczni, którzy co roku uczestniczą w inscenizacji „Bitwy pod Grunwaldem” przedstawili zebranym wzdłuż Wisłostrady Gościom „Tryumf Grunwaldu”. Poza królem Władysławem Jagiełłą i jego rycerzami, będzie było zobaczyć trofea grunwaldzkie: proporce krzyżackie zdobyte w bitwie pod Grunwaldem oraz dwa nagie miecze wręczone Władysławowi Jagielle przed bitwą przez posłów wielkiego mistrza.

W roku 1853 miecze zostały zarekwirowane przez carską żandarmerię i słuch o nich zaginął. Ale nie u nas drodzy Państwo! My posiadamy te miecze, a to dzięki Fundacji PGNiG, która wspiera kolumnę średniowiecza w Defiladzie 2018. W roku 1853 zarekwirowano, wywieziono i ukryto miecze, ale w tym samym roku 1853 zapłonęła po raz pierwszy lampa naftowa skonstruowana przez Ignacego Łukaszewicza, która rozświetliła wszelkie mroki i może ona ukarze na nowo miecze Grunwaldu.

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza wspiera nie tylko Rycerzy Grunwaldu, ale także wszelkie działania dziedzictwa narodowego i kultury, ale także działania na rzecz nauki i edukacji w zakresie nauk podstawowych, technicznych oraz sportu. Fundacja ma również na celu poznawanie historii ojczystej, budowanie tożsamości narodowej oraz czczenie pamięci polskich bohaterów.

Zaplanuj wydarzenie

Skontaktuj się ze mną

k.gorecki@grunwald1410.pl

Znajdź nas

83-110 Tczew, ul. Polna 1A/B/2

Zadzwoń

+48 602 326 824

Obejrzyj strony

www.teatrhistoryczny.pl
www.grunwald1410.pl
n

Dokumenty

Pdf 1

Pdf 2