Iskra Pamięci

W dniu 14.09.2019 na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu, odbędzie się wydarzenie o charakterze patriotycznym, pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

„Iskra Pamięci” to patriotyczne wydarzenie, upamiętniające polskich obywateli, w tym oficerów, podoficerów oraz szeregowych Wojska Polskiego, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 r. Celem inicjatywy jest pokazanie, że spuścizna żołnierzy, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny, przetrwała do dziś, że Polska, za którą cierpieli i oddali życie nadal o nich pamięta i pamiętać będzie. Wydarzenie odbędzie się w dniu 14 września 2019 r. na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie w godzinach 14:00-21:00. W 80. rocznicę apalając ponad 20 tysięcy zniczy, tworzących kształt polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 r., połączymy pokolenia i wspólnie oddamy hołd ofiarom.

Fundacja Wspierania Kultury i Edukacji

Nasza Pasja

Misja Fundacji

Nasza fundacja promuje pielęgnowanie polskości oraz tradycji narodowej, popularyzuje osiągnięcia oręża polskiego poprzez rozwój świadomości historycznej i kulturalnej. Kreuje postawy patriotyczne poprzez poszerzanie wiedzy historycznej, kulturalnej, zarówno materialnej, jak i duchowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu bitwy pod Grunwaldem. Zamierzone cele osiąga dzięki organizacji zajęć dla młodzieży szkolnej z cyklu Żywe Lekcje Historii propagującej historię Polski od Mieszka I po Powstanie Styczniowe. Organizację wydarzeń o charakterze rekonstrukcji historycznej, związanych z historią Polski i oręża polskiego, między innymi inscenizację „Bitwy pod Grunwaldem”.

Parada Niepodległości

15.08.2018 ulicami Warszawy z okazji święta Wojska Polskiego przemaszeruje Defilada Wojska Polskiego. W tym roku z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości defilada zostanie rozszerzona o rekonstruktorów historycznych, którzy przedstawią historię oręża polskiego. Fundacja WKiE jest organizatorem jednego z elementów Defilady 2018 – kolumny późnego średniowiecza, obrazująca tryumf w Bitwie pod Grunwaldem.